Čaj pro zahřátí
Zázvor je zahřívající koření, je to známo z Tradiční čínské medicíny, která jej indikuje na zažívací obtíže a především na prohřátí organismu při prochladnutí a nemoci dýchacího ústrojí a respirační choroby. Zahřívací účinek zázvoru je velmi silný, proto se doporučuje pít zázvorový čaj zpočátku v malých dávkách a postupně přidávat na intenzitě. Je to ovšem zároveň velmi silný antioxidant, který v těle napomáhá likvidovat volné kyslíkové radikály a eliminovat vnitřní překyselení organismu způsobené nevhodnou stravou, stresem či znečištěným životním prostředím.
Čaj před jídlem
Co možná někteří z vás netuší, je vlastnost zázvoru posilovat tvorbu tráví kyseliny chlorovodíkové v žaludku. Může vás to mást v tom smyslu, že domníváte-li se, že vás pálí žáha právě proto, že máte žaludeční kyseliny nadbytek, bývá tomu zpravidla přesně naopak – pálení žáhy je jeden ze znaků nedostatku kyseliny solné a současně přebytku odpadních kyselin. Kyselina solná dokáže pálení žáhy eliminovat či alespoň redukovat na minimum, a tím i přispět k lepšímu trávení potravy.
Proto vám vřele doporučujeme pít zázvorový čaj před jídlem namísto aperitivu. Je to rozhodně zdravější alternativa nápoje, než různé alkoholické drinky na bázi Vermutů či bylinných likérů.
Čaj na sjezdovku
Zázvorový čaj je možné brát s sebou na dovolenou, ale vzhledem k jeho zahřívajícím účinkům se doporučuje spíše pro chladné období roku. Je ideálním společníkem venku na sjezdovce, například pokud lyžujete s batůžkem a v něm máte svačinu a čaj v termosce, a nechcete být závislí na místních předražených, a většinou spíše nezdravých pokrmech a nápojích.
Hodit se vám ale může i od jara do podzimu, pokud jste milovníky vysokohorské turistiky, přičemž právě v horách ve vyšších polohách bývá chladněji, a při špatném, deštivém počasí tu přijde čaj na zahřátí jistě vhod.